To the main menu | to the history page | to the articles list

Редактор Інна Дорога
Фото В.Вінцерського

"TV-інформ", 30 жовтня 1997 р.

Давня мрія стала реальністю

Фото В.Вінцерського21 жовтня цього року у нашому місті відбулась цікава подія. Наш земляк - кам'янчанин, скульптор Свідер Іван Васильович зробив подарунок для міста - скульптуру оленя. Цей власноручний витвір мистецтва було встановлено в парку навпроти Укрсоцбанку (біля в'їзду у Старе місто).

На цьому ж місті і раніше була скульптура оленя, що простояла більше 20 років, Але, на жаль, її було зруйновано. Дуже прикро, що є у нашому місті ті, що не цінують людську працю, байдужі до всього прекрасного і у їхніх душах більше жорстокості, ніж доброзичливості. Та минув час. Сьогодні прекрасний олень знову гордо дивиться на всіх з висоти. І є він тут, дякуючи Свідеру І. В.

Народився Іван Васильович 9 жовтня 1943року у сім'ї селянина. Батько, Василь Спиридонович, був відмінним столяром і займався художньою різьбою по дереву. То ж естетичний смак і любов до мистецтва передались митцеві ще з дитинства. І, хоча родом він з Чемеровецького району (с. Хропотова), але уже понад 30 років проживає у Кам'янці-Подільському. Перша скульптура оленя знаходиться в Грузії (м. Тбілісі), у військовій частині, де проходив військову службу. За роки служби не встиг зробити все те, що задумав, тому й присвятив цій справі все своє життя. Через 5 років в тій же військовій частині Іван Васильович встановив пам'ятник Леніну. І, хоча нині це звучить не актуально, та не можна закреслювати минулого. Насамперед тому, що автор, створюючи скульптури, вклав у них всю свою майстерність і душу.

Ще під час служби в армії скульптор відвідував академію мистецтв м. Тбілісі, де був вільним слухачем. Та хоча диплом про освіту Іван Васильович не отримав, це не стало перешкодою на шляху його мистецької діяльності.

З часом одна за одною з'являються нові скульптури. Вони є у Новій Ушиці, Хмельницькому, Чемеровецькому та Городоцькому районах. Це скульптури загиблих воїнів, пам'ятники і бюсти Леніна, скульптури піонерів, що встановлювались біля шкіл, скульптури оленів. Декілька скульптур було зроблено для нашого міста. Це бюсти Леніна в міській лікарні і на заводі ЗБК, бюст Дзержинського у міському ВВС і тепер уже скульптура оленя. Все це були подарунки для нашого міста і виготовлялись за власні кошти Івана Васильовича. Як нам розповів сам автор, зробити скульптуру оленя було його давньою мрією. Ще будучи семикласником, Іван Свідер, відвідуючи наше місто, годинами милувався скульптурою оленя. І вже тоді виникла мрія створити такого ж красеня. Минуло 40 років і мрія стала реальністю.

Тепер красень-олень, гордо піднявши голову, дивиться вдалечінь. Сьогодні Іван Васильович планує продовжити свою роботу і зробити скульптуру для скверу "Водойма".

Прикро, що через політичну і економічну ситуацію, яка склалась тепер у місті, наше керівництво не приділяє великої уваги таким подіям.
Та попри все ми бажаємо Івану Васильовичу здоров'я, творчої наснаги і успішного втілення в життя своїх мрій і задумів.