To the main menu | to the history page | to the articles list

Чому вода каламутна?

Ще двадцять років тому тут купались кам'янчани. Піщаний пляж з грибками, кіосками кожного вихідного дня нагадував картинки з життя приморських міст. Снували по річці човни, водні велосипеди...

Нині Смотрич непридатний для купання. Ще неподалік Жовтневого мікрорайону можна побачити дорослих у воді (там вона чистіша), у межах же міста - тільки відчайдушних хлопчиків. І рибалок, бо риба у річці ще є.

Тече річка, біжать роки. Були такі, коли її існування було нестерпним, бо забрудненість сягла неймовірних розмірів. Були роки "тихі" - без надзвичайних пригод. Тоді Смотрич засмічувався у "звичайному" порядку. Який стан річки нині? Пройдемось її крутими берегами.

"ВЕДМЕЖИЙ КУТОК"

Знаходиться він під високими і стрімкими стінами скель і Старої фортеці, на Карвасарах. Притока Смотрича - потічок Дібруха тече в ярку попід самими хатами місцевих жителів.

Сміттєвози сюди не приїжджають. Куди ж потрапляють побутове сміття і харчові відходи?

- В яр, - кажуть мешканці Карвасар і зовсім не ніяковіють, бо вже звикли до цього. Пристосувались. Хтось намагається акуратно палити рештки, хтось - ні. Хіба все згорить?

Ярок завалений сміттям.

Чого тут тільки не можна побачити! Поруч туалети, Відстань від них до потічка вимірюється лише сантиметрами. Так і тече Дібруха, вибираючи найкоротший шлях поміж "живописними" звалищами.

- Ви подивились би на неї, коли спиртзавод випускає всяку нечисть, - говорили нам М.В. Навроцька і Р.Б. Пастух, мешканці будинків №№ 16 і 18. - Аж піна йде. А сморід який!

Директор спиртзаводу В.М. Сьомов здивувався: "А ми що? Завод не працює, відходів немає". При нагадуванні про минулі "славні" внески у забруднення річки він тільки посміхнувся: - Де ви бачили ідеальне підприємство? Всіляко буває.

Було і на час перевірки. Стікав у Дібруху струмок барди, в ярку за огорожею заводу височіли гори сміття.

"МЕРТВА ПЕТЛЯ"

Комсомольська вулиця. Ряд будинків у каньйоні річки. Подекуди до води дістатись неможливо: тут справжні джунглі бур'янів і кущів. І тут Смотрич засмічений, що аж ніяк позитивно не впливає на його середовище.

Біля міськводоканалу до нас підійшла немолода вже жінка. Виявилось, що вона корінна кам'янчанка, нині живе у Саратові.

- Соромно мені дивитись на отаке, хоч не приїзди у Кам'янець, - мовила із сумом, - сміття у річці повнісінько, коти дохлі пропливають, бозна що. А я ж малою з води не вилазила.

Солідарні з нею інші мешканці вулиць Кармалюка і Комсомольської. Бо й тут сміттєвозів не побачиш. Ось і викидають вони весь непотріб у воду.

Так і тече річка, вбираючи в себе нові порції нечистот. Описуючи коло навкруг Старого міста, з кожним метром стає чимдуж бруднішою. Ніяк інакше, ніж "мертвою петлею" це не назвеш.

СВИНІ ТА БІТУМ НЕ ВИННІ

Був нещодавно тривожний сигнал: підсобне господарство міського управління громадського харчування випустило у Смотрич велику кількість нечистот.

Директор господарства В.В. Черкасов того дня був заклопотаним. На ходу ознайомив членів рейдової бригади з господарством, скаржився на нестачу, недокомплект, відсутність того чи іншого. Заперечував факт забруднення річки.

...Підходимо до ями, де збирається гній із свинарників. Поверхня суха, як асфальт. Де ж рідина? Адже добре видно, як біжить до ями струмок з, ферм.

- Там, внизу збирається, у річку не стікає. - пояснив Володимир Васильович.

Багато говорив того дня директор господарства. Бо бажав багатослів'ям збити з пантелику перевіряючих. Привів навіть їх ще до одного "джерела", що витікало із заводу асфальтобетону. А свого не показав. "Патріотом" господарства виявився.

Але шила у мішку не втаїш. Виявлено, що нечистоти з відгодівельного пункту потрапляють у річку. Скільки? Сказати важко. Але змертвілий грунт, по якому котився брудний потік, вказує, що чимало.

На заводі асфальтобетону вирішили теж внести свою частку у забруднення річки. Очевидно прочули, що смоли і бітуму не вистачає Смотричу.

...Цей потічок бачив і "кращі" часи. Чітко видно обриси його русла. Нині воно звузилось, а в період чергового викиду розливалось, покриваючи грунт липким брудом. Хотіли ознайомитись члени рейдової бригади з ним поближче, але одразу ж один з них провалився черевиком у бітум...

* * *

Звичайно, винні у забрудненні річки будуть покарані. Але штрафи залишаються штрафами - Смотричу від цього не легше.

Скільки разів критикували спиртзавод і його директора B.М. Сьомова за забруднення річки? Не вперше випускає нечистоти у Смотрич підсобне господарство міськуправління громадського харчування. Чи не знає про це його директор В.І. Мрачковський? Може, є новиною для директора заводу асфальтобетону Б.В. Савицького те, що підприємство губить річку? Чому не організовано вивезення сміття з Карвасар, вулиць Кармелюка і Комсомольської та інших, що знаходяться на берегах Смотрича? Невже начальнику КАТП-222802 О.І. Вітмановському потрібно нагадувати про це? Чому змирились із своїм становищем жителі, які живуть на берегах Смотрича? Чи просто втратили совість?

Питань багато. Зокрема, до керівництва цукрозаводу, яке дало наказ випустити промивні води напередодні пуску підприємства. І не просто куди-небудь, а у річку. Чекає вирішення питання про "володаря" водоспаду у районі заводів "Електроприлад", приладобудівного та ТЕЦ. Питання ці нагальні і зволікання не потребують.

Немає ніякої гарантії у тому, що завтра будь-яке підприємство не випустить у Смотрич своїх відходів. Завадити їм зробити це повинні організації, відповідальні за охорону природи. Не може займати позицію стороннього спостерігача і громадськість міста.

Лебедь С, Полунін М., Гадзина П., Бабляк В.
Чому вода каламутна? // Прапор Жовтня, 1986. - 20 вересня