To the main menu | to the history page | to the articles list

БУДИНОК ВІРМЕНСЬКОГО ПРОБСТВА
(див. фото)

Будинок вірменського пробства - одна з тих споруд, які в часи середньовіччя утворювали щільну забудову площі Вірменського ринку (нині Радянська площа). Це були одно- і двоповерхові будинки, головні, фасади яких прикрашалнсь порталами, скульптурою та кам'яними плитами з надписами на старовірменській мові. Деякі з цих будинків залишались на площі ще на початку XIX століття, і вірменський дослідник Бжишкянц переписав декілька надписів і опублікував їх. Зокрема, він зустрічав будинки, побудовані в XVI-XVIII століттях, в які були вмонтовані кам'яні плити з іменами їх господарів і будівельників. У Кам'янці, як і у Львові, існував звичай робити також надписи на дерев'яних балках. Завдяки цим звичаям дослідники і довідались про ранню історію будинку вірменського пробства.

Хронологічні рамки його будівництва коливаються між XIV і XVIII століттями. Надпис на кам'яній плиті "Будинок куплений пастором Бетрісом і його дружиною 1479 р." розповів про одну з ранніх сторінок його історії. На протязі двох наступних століть будинок неодноразово перебудовувався.

На початку XVIII століття з західної сторони був добудований двоповерховий об'єм з проїздом, який прикрасили ренесансним порталом. На дерев'яній балці, знайденій під . час реставраційних робіт, зафіксована дата однієї з перебудов - "1707" і ім'я майстра - Аголтин Чаплі.
У середині XVIII століття було задумано створити в південній частині Вірменської площі ансамбль з п'яти будинків, які об'єднувалися б арками в місцях вулиць. У цей період з'явилась арка між будинком вірменського пробства і сусіднім, що належав коменданту фортеці.
Арка проіснувала до початку XIX століття і була розібрана під час перебудови будинку де Вітте під палац губернатора. Протягом XIX століття будинок значно не перебудовувався і, як і раніше, належав священикам вірменського костьолу.

Як відомо з архівних докумектів другої половини XIX століття, господарі будинку - вірменські священики .жили на першому поверсі, а другий здавали в найм. Імовірно, що наймали житло вірменські купці, котрі приїздили до Кам'янця у торгівельних справах. Звідси й пішла ще одна назва будинку - "Вірменський торгівельний".

Після закінчення в 1978 році реставраційних робіт будинок вірменського пробства став однією з найцікавіших пам'яток міста, свідченням високої майстерності будівельників минулих століть і реставраторів наших днів. Прострта і лаконічність форм - характерні, риси будинку. Фасад його розчленований по вертикалі крелівками, що створюють враження ризалітів, вікна обрамлені наличниками простої форми з білого каменю. Єдиною прикрасою фасаду є різний портал майстерної роботи. Неповторної своєрідності надає садибі невеликий садок, закритий від вулиці глухою кам'яною стіною, що з'єднує будинок вірменського пробства з дзвіницею костьолу.

Сьогодні - це один з тих затишних куточків Старого міста, які дають змогу нашому сучаснику глибше збагнути .життя минулих століть.

Г. ДРОЗДОВСЬКА,
завідуюча науково-дослідним відділом історико - архітектурного заповідника.
Прапор Жовтня. - Кам'янець-Подільський, 1983. - 29 січня.