To the main menu | to the history page | to the articles list

Боротьба набирала сил

Влітку 1672 року на Україну вирушило величезне турецько-татарське військо, яке 27 серпня з участю загонів гетьмана Правобережної України П. Дорошенка розгромило польське-шляхетські війська і захопило Кам'янець-Подільський. Просуваючись у глибину території краю, турки зупинились в таборі під Проскуровом і Пирогівцями. В ході цих дій завойовників Проскурів обезлюднів.

За умовами Бучацького договору польсько-шляхетський уряд поступився Подільським воєводством, яке увійшло до складу особливої турецької адміністративної одиниці - Подільського пашалика.

Після двадцятисемирічної окупації у 1699 році за умовами Карловицького договору Туреччина поверлула Річі Посполитій територію Поділля.

На початку XVIII століття Проскурів значно розрісся. Центральна вулиця проводила по нинішній Примакова. Споруджували будівлі багаті мешканці міста. Ближче до валів селилися ремісники і торгівці, люд, який займався сільським господарством. Вони здебільшого осідали також за валами і на Заріччі.

Введення нових повинностей, міжусобна боротьба магнатів, грабіжницькі наїзди шляхти загальмували дальший процес розвитку Проскурова. Його населення зменшилося на чверть.

Гніт викликав незадоволення і обурення, яке переросло у повстання. Поштовхом до цього було рішення польського сейму про ліквідацію козацьких полків у Київському і Брацлавському воєводствах. Визвольний рух охопив Брацлавщииу, Поділля і Волинь.
Сеймик подільського воєводства 8 червня 1702 ро. ку відзначав, що "свавільні люди" наступають на життя і багатства шляхти.
Тим часом народне повстання проти шляхти у Подільському воєводстві ставало все більш загрозливим. Особливо воно посилилося восени 1702 року. Повстанське військо 17 листопада підійшло до Проскурова і допомогою мешканців оволоділо містом.

У січні 1703 року 15-тисячне польсько-шляхетське каральне військо з 44 гарматами під командуванням А. Сенявського вторглося на Поділля, де повстанські сили не перевищували 12 тисяч і були розкидані по великій території. Використавши кількісну перевагу у силах та розпорошеність козацьких і повстанських загонів, Сенявський з коронним військом та шляхетськими ополченцями порівняно легко здобув перемогу над повстанцями під Старокостянтиновом, Мсджибожем. Новокостянтиновом, Летичевом, Проскуровом.
Але на Поділлі, особливо в Побужжі, народні повстання не згасають. Шляхта просила гетьманів Польщі прислати війська.

Влітку 1704 року на Поділлі ватажок повстанців Шпак зібрав загін з 600 чоловік і почав боротьбу проти шляхти. Подільський селянин Гнат Гричук, який у 1703 році втік у Молдавію від розправи, повернувся назад, зібрав повстанський загін і також громив шляхту. В районі Летичева, Меджибожа, Проскурова діяли повстанські загони, які очолювали солдатські сотники Нагуленко і Корсун.

Гуменюк С.
Боротьба набирала сил // Радянське Поділля, 1989. - 30 червня.