To the main menu | to the history page | to the articles list

АДМІНІСТРАТИВНИЙ ПОДІЛ КРАЮ

Хотілося б через "Орбіту краєзнавця" дізнатися, як і коли у нашому краї змінювався адміністративний поділ. Ніколи доводиться зустрічати документи, у яких значаться різні назви, органи влади. Думаю, це буде цікаво прочитати кожному подолянину.

Територія сучасної Хмельниччини у IV-VII століттях нашої ери входила до антського (східно-слов'янського) міжплемінного союзу. З часом його місце займає нове об'єднання - Київська Русь. У період її формування (VIII-IХ століття) на території південної частини області жили слов'янські племена уличі та тиверці, а північної - волиняни та дуліби. В XI столітті середня Наддністрянщина, яка з XII століття відома під назвою Пониззя, входила до Теребовльського князівства, з 1141 року - до Галицького, а з 1199-го більшість території нашої сучасної області була у складі Галицько-Волинського князівства.

У XII-XIII століттях між Київським і Галицько-Волинським князівствами, у верхів'ях річок Південного Бугу і Тетерва, виникли Болохівські землі. До їх складу входила територія сучасних Старокостянтинівського, Летичівського, Деражнянського, Старосинявського районів, східна частина Красилівського і Хмельницького.

1240 року татаро-монголи спустошили Галицько-Волинську землю, а 1259-го - загарбали її. У 1362 році литовський князь Ольгерд розбив на Синіх Водах татар і передав Поділля (так з середини XIV століття стало називатися Пониззя) литовським феодалам Коріатовичам. Багатство подільської землі не давало спокою польській шляхті, яка мріяла витиснути литовців і оволодіти краєм "медових і молочних річок".

1430 року почалася війна між ними. Здобувши перемогу, польські магнати на завойованій території (від Бару до річки Стрипи) створили Подільське воєводство з центром у Кам'янці-Подільському. Воно поділялося на Кам'янецькнй, Летичівський, Червоногродський повіти (останній на території сучасної Тернопільської області).

На початку XVI століття Поділля ділилося на шість повітів: Кам'янецький, Зіньківський, Летичівський, Меджибізький, Червоногродський і Хмільницький. З часом вони то укрупнювалися, то роз'єднувалися. Після Люблінської унії на території східного Поділля польська шляхта створила Брацлавське воєводство. Північна частина сучасної Хмельниччини входила до складу Кременецького повіту Волинського воєводства.

У серпні 1672 року Поділля захопила Туреччина, яка повернула його Польщі лише у 1699 році. А в квітні 1793 року наш край і Волинський були возз'єднані з Лівобережною Україною у складі Російської держави. На цій території виникають Мінське, Ізяславське і Брацлавське намісництва і Кам'янецька область. У травні 1795 року створюються Волинська, Подільська, Брацлавська губернії. Остання у грудні 1796 року ліквідовується. Її територія входить до Подільської і частково - до Київської губерній.

З 1804 по 1920 рік Подільська губернія складалася з 12 повітів: Балтського, Брацлавського, Вінницького, Гайсинського, Кам'янецького, Летичівського, Літинського, Могилівського, Ольгопільського Проскурівського, Ушицького і Ямпільського. 1920 року Балтський відійшов до Одеської губернії. Північна частина сучасної області входила тоді до Ізяславського, Старокостянтинівського і частково - Кременецького, Новоград-Волинського і Острозького повітів Волинської області.

Повіти поділялися на волості. У першій половині XIX століття вони створювалися лише в тих районах губернії, які були населені державними селянами. Після реформи 1861 року волості вводяться на всій її території.

Під час громадянської війни, у зв'язку з військовими діями і боротьбою з різними бандами, губернські центри переносилися з міста у місто. У 1919 році він перемістився з Кам'янця-Подільського у Вінницю. З перших повоєнних років адміністративно-територіальний поділ змінювався відповідно до завдань соціалістичного будівництва.

У березні 1923 року ліквідовуються повіти і волості. На території нинішньої області створюються округи: Кам'янецький (17 районів), Проскурівський (16), Шепетівський (14). Через два роки були ліквідовані губернії, а ще через п'ять - Кам'янець-Подільський і Шепетівський округи. Перший з них злився з Проскурівським, другий - з Бердичівським. У вересні 1930 року на території України ліквідовуються всі округи, встановлюється двоступенева система управління. У межах області створюються 40 районів.

Лютий 1932 року. На території УРСР організовуються п'ять областей, у тому числі - Вінницька. До неї увійшла вся територія Хмельниччини. У травні 1935 року у Вінницькій області створюються прикордонні округи: Кам'янецький з 9 районів, Проскурівський (9) та Шепетівський (10). 22 вересня 1937 року виникає Кам'янець-Подільська область з 36 районами. Прикордонні округи ліквідовуються. У травні 1941 року обласний центр переноситься з Кам'янця-Подільського у Проскурів.

На відзнаку 300-річчя возз'єднання України з Росією, на честь видатного державного діяча і полководця Богдана Хмельницького Указом, Президії Верховної Ради: УРСР від 16 січня 1954 року, місто Проскурів перейменовано у Хмельницький, а Кам'янець-Подільська область - у Хмельницьку.

Нині наша область поділяється на 20 районів, має чотири міста обласного підпорядкування. 26 селиш міського типу, 465 сільських Рад. Президія Верховної Ради СРСР за успіхи, досягнуті у розвитку сільськогосподарського виробництва, Указом від 26 лютого 1958 року нагородила Хмельниччину орденом Леніна.

О. САДОВСЬКИЙ,
вчитель-пенсіонер з села Слобідка-Малієвецька Дунаєвецького району.
Радянське Поділля. - Хмельницький, 1982. - 9 квітня