To the main menu | to the history page | to the articles list

А що у музейних фондах?

У газеті "Прапор Жовтня" повідомлялось про те, що у фондах нашого музею-заповідника нараховується на мільйони карбованців музейних експонатів. Що вони собою представляють і як використовуються?

Фонди Кам'янець-Подільського історичного музею-заповідника розміщені в 5 кімнатах прибудови колишнього кафедрального костьолу і нараховують понад 20 груп музейних предметів у залежності від складу зібрання. Так, наприклад, археологічне зібрання почало формуватись майже 100 років тому - одночасно із створенням самого музею. Значна частина археологічних матеріалів була ще і в Давньохранилищі, яке очолював засновник нашого музею Ю.Й. Сецінський. Ці матеріали і нині є окрасою зібрання і експозиції музею. Зокрема, чимало їх із розкопок Бакотського скельного монастиря, які велись наприкінці XIX століття. У цілому археологічна група нараховує понад 30 тисяч одиниць.

У фондах зберігається досить значна колекція творів живопису, графіки, скульптур" і декоративно-прикладного мистецтва, що дало змогу у 1982 ропі відкрити художній відділ мyзею. Ця група експонатів складається з розділів: за-хідно-європейського мистецтва XV-XIX століть, українського і російського мистецтва XVII-XX століть, розвитку українського радянського образотворчого мистецтва.
Цінними і неповторними є колекції етнографії, до яких входять предмети побуту наших предків, вишивок Подільського краю, зібраних Ю.Сецінським в XIX столітті, писанок XIX століття. Цікавими є зібрання фарфору XVII- XX століть, нумізматики, документів, фотографій дореволюційного і радянського періодів.

Наші фонди - це своєрідна лабораторія, де можна поповнювати, поглиблювати свої знання, проводити наукові дослідження. Розвиток фондів має чимале значення для всіх сфер життєдіяльності музею. Вони постійно поповнюються добровільними дарами подолян і в результаті копіткої роботи наукових працівників музею.

Нам виявили довір'я і Ленінградське, відділення Інституту археології АН СРСР і Інститут археології АН УРСР, дослідники яких вивчали пам'ятки Поділля. Чимало колекцій вони передали на збереження у Кам'янець-Подільський.

Цінні археологічні матеріали з історії краю та міста нам передали краєзнавці М.С. Борковcький і С.К. Шкурко.

На основі вивчення фондових музейних колекцій планується відкриття нових відділів музею - археологічного, літературного, етнографії та інших.

Про цінність фондів свідчить хоча б те, що з ними нині працюють науковці з Києва, Львова. А тому зрозуміло, що вони мають бути надійно збережені.

Кравчук Л.
А що у музейних фондах? // Прапор Жовтня, 1989. - 14 червня.