To the main menu | to the history page | to the articles list

М. СКОРСЬКИЙ,
"Радянське Поділля", 1 червня 1969 р.

Чотири сторіччя тому

КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ вже в XVI сторіччі виділявся як свого роду культурний осередок. Тут народився (дати не встановлено) ВІДОМИЙ полеміст того часу Іоаким. Його так і називали: "Іоаким з Кам'янця". Дитинство Іоакима минуло без батьків. В юнацькі роки він вступив до Кипріянового монастиря в Молдавії, де з іменем Ісайї і прийняв чернецтво. Деякий час жив у Києво-Печерській лаврі, потім у Вільно. Пошуки рідкісних пам'яток письменства для своїх наукових праць привели його до Москви. Подорож ця відбулася в липні 1561 року. Закінчилася вона, правда, нещасливо: Іоакима запідозрили у зв'язках з Максимом Греком, обвинуватили в єресі. Двадцять років просидів у монастирських тюрмах, спочатку у Вологді, а потім у Ростові.

Залишив Іоаким після себе кілька творів. У 1590 році він переклав з грецької "Толкование Феофилакта Болгарского евангелия Матфея и Марка", а через рік написав невелике оповідання "Сказание вкратце о великом и преподобном отце Максиме Греке". Коли помер наш давній земляк, невідомо.

Зв'язаний з Кам'янцем-Подільським також сучасник Іоакима громадський діяч і письменник Герасим Данилович Смотрицький. До 1576 року він був тут міським писарем. Добре знав грецьку, латинську і церковно-слов'янську мови. Де здобув освіту, невідомо, але слава про його вченість була такою голосною, що князь Острозький дав йому посаду ректора знаменитої школи і запросив до укладання та видання "Острозької біблії".

Літературна діяльність Г. Смотрицького припадає на 80-і роки XVI сторіччя. 1587 року він видав в Острозі книжку. Вся книга була спрямована проти натиску католицизму на православну віру.

Дати смерті Г. Смотрицького точно не встановлено. Гадають, що помер він у жовтні 1594 року.