To the main menu | to the history page | to the articles list

Статтю підготовлено за матеріалами, наданими вчителями ЗОШ №5
Світланою БОЯРШІНОВОЮ, Ларисою РОЩУПКІНОЮ, Ольгою СЕСАК.
"Подолянин", 5.10.2001 р.

Завтра середня загальноосвітня спеціалізована І-III ступенів школа №5 з поглибленим вивченням інформатики відкриє свої двері не лише для нинішніх учнів, але й для всіх, хто коли-небудь переступав її поріг з підручниками та бажанням навчатись, для всіх, хто не один рік з душею передавав свої знання дітям. Завтра одна із найстаріших шкіл міста святкує свій сторічний ювілей.

"Вчимося не заради школи, а для життя"
(Сенека)

100 РОКІВ ІСТОРІЇ

Гімназія СлавутинськоїА розпочалося все з народженням нового XX століття, коли у Кам'янці-Подільському виникла необхідність відкриття жіночої гімназії, адже бажаючих здобути освіту з'являлося все більше. 1901 р. випускниця історико-філологічного відділення вищих жіночих курсів у Києві Стефанида СЛАВУТИНСЬКА. відкрила приватне жіноче училище другого розряду. Заклад розташувався у найманому приміщенні на розі тодішніх вулиць Петербурзької і Кишинівської (нині Лесі Українки і Гагенмейстера), де тепер знаходиться школа-інтернат №2. Від гімназії Славутинської розпочинає свою історію сучасна ЗОШ №5. Але перш ніж вона набула сучасного вигляду, навчальний заклад зазнавав змін. Ось лише кілька: 1919 р. це була Кам'янецька друга дівоча вища початкова школа (знаходилась на розі вулиці Кишинівської та Шевченківського проспекту), 1921 р. - трудова школа №5 (вул. Гунська, 59), 1924-1925 рр. - трудова школа №5 (вул. Березня, 11, Гунська, 11), 1927 р. - трудова школа №5 (вул. Гунська, 9), 1951 р. - жіноча школа №5, 1956 р. - СШ №5. 1968-1969 рр. - почалось будівництво сучасного приміщення школи (вул. Лесі Українки, 59), яке було відкрито 1971 р. 1992-1993 рр. на базі СШ №5 відкрилась Українська експериментальна спеціалізована гімназія №5 з "пілотним" та базовим профілями, які передбачали поглиблене вивчення іноземних мов та прикладної математики.

Перший випуск гімназії Славутинської
Перший випуск гімназії Славутинської

Сьогодні в школі, яку очолює Сергій ДУЖЕВ, навчається 954 учні в 31 класі, педагогічний колектив нараховує 80 вчителів, 26 з яких мають вищу кваліфікаційну категорію, першу категорію - 22, другу - 20, звання "Вчитель-методист" - 8, звання "Старший вчитель" - 3 педагоги.

1984 р. Рада міністрів УРСР видала постанову про присвоєння СШ №5 імені Миколи БАЖАНА у зв'язку з 80-річчям від дня народження та увіковіченням пам'яті письменника. Колектив школи під керівництвом Ганни КУЛАЄНКО створив музей Миколи Бажана, який 1985 р. отримав звання народного. Нині на базі цього музею створюється музей історії школи, урочисте відкриття якого відбудеться під час святкування ювілею.

ПІЛОТИ ВІРТУАЛЬНОСТІ

1990 р. школа, як і 25 інших шкіл України, стала учасником першого Міжнародного проекту "Пілотних шкіл", який передбачав викладання всіх шкільних дисциплін з використанням комп'ютерної техніки. В рамках проекту школа отримала сучасний на той час комп'ютерний клас і стала осередком навчальної та методичної роботи щодо вивчення курсу основ інформатики та програмування, використання комп'ютерів на уроках з інших предметів.

У березні 2000 р. школа отримала Ліцензію на надання освітніх послуг населенню як спеціалізована школа з поглибленим вивченням інформатики. Концепція розвитку школи та її статут передбачають вивчення інформатики на високому рівні, який має відповідати світовим стандартам та вимогам сьогодення.

Особливість школи полягає у вивченні основних навчальних предметів з допомогою комп'ютерної техніки. Така методика навчання має низку переваг над стандартною методикою, про що свідчать результати участі учнів та учителів школи в олімпіадах та освітніх проектах різних рівнів.

Вчителями та учнями школи розроблені та створені програмні продукти, які широко використовуються під час вивчення різноманітних шкільних курсів: математики, фізики, географії, української та англійської мов. Деякі з них не мали на той час (90-ті роки) аналогів в Україні.

Але можливості технічного забезпечення навчального процесу на даний момент є дуже обмеженими, тому педагогічний колектив прийняв до виконання Концепцію інформатизації загальноосвітніх закладів, запропоновану Міністерством освіти та науки в серпні 2000 р., в якій передбачається створення та забезпечення якісного функціонування системи інформатизованих навчальних полігонів - "Пілотні школи-2000". Але участь у проекті передбачалась для сільських шкіл.

Шкода губити методичний потенціал педколективу, тому він з надією очікує на Концепцію інформатизації міських шкіл, на забезпечення навчального процесу сучасною комп'ютерною технікою.

ІЗ ПОКОЛІННЯ В ПОКОЛІННЯ

Люди кажуть, що у справжнього вчителя учні стають кращі за нього. Школа №5 дійсно може пишатися своїми і випускниками, і фахівцями-педагогами. Про деяких досі згадує нинішнє покоління з любов'ю і теплотою, хтось і досі не покинув шкільних аудиторій.
Наприклад, заслужений вчитель школи України Людмила КОВАЛЬЧУК працювала в СШ №5 з 1958 до 1994 р. вчителем історії, заступником директора з навчально-виховної роботи, формувала в учнів особисту відповідальність за долю своєї держави та народу, робила все для того, щоб вони виросли освіченими людьми, виховувала їх гордими і сильними. Нині Людмила Василівна продовжує трудитись у спецшколі-інтернаті для слабкозорих дітей.

Сорок років з 54-річного педагогічного стажу Юзефа ПРОСКУРІНА віддала учням початкових класів СШ №5, прагнула, щоб школа була для дітей рідною домівкою, жила з ними єдиними надіями, турботами, радощами і печалями, відкривала таємницю "Букваря" і відповідала на безліч запитань.

Багато років пропрацювала завучем Антоніна ПАВЛЮК, випустили чудових математиків Ольга ДОБРОШИНСЬКА і Марія ВОЙЦЕХІВСЬКА; плекали рідну мову, виховували щирих українців Ганна КУЛАЄНКО, Ніна ВОЛОЩУК, Надія КРИВОРУЧКО; готували майбутніх інженерів, конструкторів, технологів учителі фізики Алла ДУБИЦЬКА і Людмила СВІДЕР; залишились в пам'яті учнів диспути, дискусії про історичні події на уроках Лідії КРИЖАНІВСЬКОЇ та Людмили ЙОРДАН; змалечку виховували артистичність, любов до рідного слова, розкривали таланти учнів вчителі початкових класів Єлизавета ОРЕХОВА та Галина ПОВОРОЗНЮК; навчали розумінню літератури та краси російської мови Ніна МАРЧУК і Надія АРТЕМ'ЄВА.

З маленьких першокласників у школі виростають допитливі та здібні випускники. Перед ними - безмежний горизонт, що притягує і трохи лякає. Перед ними - самостійне життя.

Випускники СШ №5 готові до нього і знаходять себе у цьому безмежному морі професій, приносять радість своїм батькам і вчителям, прославляють рідну школу.

Гордістю школи є випускниця, 1959 р. поетеса Наталія КАЩУК. 1953 р. вона почала друкувати свої вірші у місцевій та республіканській пресі, а 1979 р. вийшла книга "Обереги", де зібрана і вдало впорядкована лірика за двадцятиліття.

Дмитро ПАВЛИЧКО відзначив: "Наталя Кащук створила в нашій поезії глибоко правдивий і неповторний образ ліричної героїні, образ жінки, перейнятою однаковою мірою як особистими, так і громадськими боліннями, образ жінки, принадливою не тільки ніжністю, але й розумом, жінки, що не скаржиться на життя, яке не раз оберталося для неї драматичною стороною, а намагається сама в ньому знайти красу і силу людяності".

Тетяна ЯБЛОНСЬКА. АвтопортретТетяна ЯБЛОНСЬКА. Автопортрет

Серед випускників школи Тетяна ЯБЛОНСЬКА, народний депутат СРСР, лауреат трьох Державних премій СРСР, дійсний член Академії мистецтв СРСР, професор, депутат Верховної Ради УРСР; Олександр ШУМЕ-ЛЮК, кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Інституту фізики (м.Київ). А Сергій КНИШ (випускник 1995 р.) нині працює викладачем фізичного факультету в м.Арбана (штат Елінойс, США).

Багато випускників школи повернулись у рідні стіни - стали педагогами: Олена МЯКОТІНА, Надія КОБЛЯ, Наталя ЗАБАВСЬКА, Оксана КОЛІСНИК, Ольга ШЕХ, Надія ГРИНЧУК, Ольга ЖЕЛАВСЬКА, Сергій ФЕДОРОВ, Оксана ВАЛЬЧУК, Ольга КИСИЛЬ.

Однією з важливих вимог до вчителя є постійний пошук нового. Безперервне вдосконалення своїх знань і майстерності - запорука успішного навчання дітей, становлення їх як особистостей. Тому з року в рік вчителі школи №5 постійно є учасниками конкурсів "Вчитель року", міських та обласних ярмарків педагогічних ідей.

1991 р. вперше проводився конкурс "Вчитель року". Його переможницею стала Тетяна ТАНСЬКА, яка тепер є завучем з навчальної роботи (зараз, у 2004 р., Тетяна Танська є директором ЗОШ №5. - прим. НПП "Подільські Товтри"). Продовжила цю добру традицію Вікторія МУЛИК (інформатика), переможниця міського конкурсу, лауреат обласного туру (1999 р.). 2001 р. перемогли Ігор ЧЕРНЕЦЬКИЙ (фізика), лауреат обласного туру, Світлана БОЯРШИНОВА (зарубіжна література). А Олена МАРЧУК отримала грант на комп'ютерну техніку і методичну літературу, вигравши національний тур українсько-американських премій за досконале викладання англійської мови під егідою МО України і Американського інформаційного агентства.

Сучасний вигляд ЗОШ №5
Сучасний вигляд ЗОШ №5

Сайт ЗОШ №5: http://www.kp.km.ua/~school5p/