Перейти у головне меню | до списку сіл Чемеровецького району | до історичних даних | показати на карті

ГУСЯТИН

Гусятин - село, центр сільської Ради. Розташований на лівому березі річки Збруч. Відстань до районного центру - 12 км., до залізничної станції Гусятин Львівської залізниці - 5 км. Населення - 1354 чоловіка. Сільській Раді підпорядковані села Боднарівка та Йосипівка.
В селі працюють школа, клуб, бібліотека, медпункт.

Перші згадки про Гусятин належать до першої половини XVI століття. В 1559 році містечку надали магдебурзьке право. У Гусятині народився керівник селянсько - козацького повстання Северин Наливайко. Вище Гусятина в Збручі у 1848 році знайдено всесвітньовідому скульптуру Святовита - слов'янського язичницького бога ( ІХ - Х ст. н.е.).

Читайте статтю про Гусятин

Див. Сіцінський Ю.А. Археологічна карта Подільської губернії

Див. Сіцінський Є. Історичні відомості про приходи і церкви Подільської єпархії. Кам'янецький повіт.

Легенда про "Зелену криницю"

Пройшло вже багато часу, а й до сьогодні на одній з гір, трохи ближче до села, б'є давнє гірське джерело. Це місце в народі називають "Зеленою криницею".

Це було в сиву давнину. На нашій землі тоді ще панувала ворожа зграя розбійників. І юнаки вирушили захищати рідну землю. Проводжали їх на війну всім селом. Багато з них не повернулися додому, їх тіла залишились в широкому полі. Додому не повернувся і хлопець-одинак, який жив на краю села з матір'ю. Затужила матір по синові, адже був він в неї один. Всю свою любов, всю силу вклала в нього і на старість років залишилась сама. Але материнське серце підказувало їй, що син не мертвий. І от вона вирішила шукати його. Її відмовляли, говорили, що син загинув, але мати не слухала нікого і пішла на пошуки.

Вирушаючи в дорогу, вона взяла з собою хліба і води з "Зеленої криниці". Прийшовши на поле битви, мати стала шукати свого сина. Вона все ходила поміж мертвими тілами, але не могла знайти свого сина. Але раптом почула стогін і мати пішла на звук і побачила, що це стогнав її син. Він був важко поранений, але ще живий.

Мати обробила рану водою з "Зеленої криниці" і перенесла свого сина до ближнього села, рана вже трохи почала гоїтись. Добрі люди приютили їх і тут мати доглядала сина, поки він не одужав.

Так цілюща вода з "Зеленої криниці" поклала початок видужуванню юнака.

Записав Король В.П., НПП "Подільські Товтри"