Back to main menu | to tourist possibilities

Кам'янець туристичний 2
наступна частина (стаття мера міста)


Кам'янець-Подільський - стародавнє місто на Південно-Західній Україні, що має свій неповторний архітектурний вигляд, природу, історію і культурні традиції. Не даремно його називають "перлиною на камені" - за дивне з'єднання унікального ландшафту каньйону ріки Смотрич, і могутніх фортифікаційних споруджень, що ніби-то виростають із крутих скель - утвору рук і таланта багатьох поколінь подолян.

Виникнення міста датується багатьма істориками другою половиною ХІ - початком ХІІ століття на основі вивчення документів і археологічних розкопок. Однак, також існує версія про заснування міста римськими легіонерами. Висловлюється гіпотеза, що Кам'янець позначений у "Географії" Птолемея як Клепидава (від латинського "лапис" - камінь, і дакийского "дава" - місто) на левом бережу Дністра, а також пригадується в працях Геродота як Петридава - місто на камені, біля стін якого в 712 році до н.е. був розбитий перський цар Дарій.

У чому ж неповторна принадність Кам'янця-Подільського, що залучав і залучає понад 100 тисяч туристів у рік? Це унікальне місце - неприступна твердиня, що створена природою і завзятою працею багатьох поколінь. "Кам'янець - могутня і надійна міцність, зі стінами, висіченими в скелі, коштує вона над скелястою прірвою і рівної їй немає не тільки у володіннях Польських, але й у Чеській і Шведській землях, і в Голландії, і в горах Німецьких..." - так писав турецький мандрівник 17 сторіччя Эвлия Челеби.
Історична частина - Старе місто, розташована на кам'яному півострові площею 121 га, утвореному напівпетлею ріки Смотрич. Ріка, омиваючи Старе місто у виді грецької омеги, розходиться в різні сторони біля Замкового моста і Старої фортеці - символу і візитної картки Кам'янця-Подільського.

Історія заснування фортеці починається в XI столітті. Немов продовження кам'яної скелі, піднімаються 11 веж, кожна з який має свою назву, свої легенди, свою таємницю: 4-х ярусна з конічним куполом Лянцкоронська, 2-х ярусна дозорна Комендантська, вежа Рожанка з підземним ходом, Водяна з колодязем, що забезпечував питною водою захисників міцності, а також Тенчинская, Ковпак, Ляська (Біла). Вище усіх підноситься 6-ти рівнева Папська вежа, названа на честь папи римського Юлія ІІ, що виділив кошти для її будівництво. Підземелля фортеці, де розташовувалися військові склади, тюремні камери, камери катувань, здається увібрали в себе стогін і крики засуджених. Також фортеця знаменита своїми підземними ходами - таємниці яких манять сучасних шукачів скарбів.

Фортеця і місто були узяті лише двічі. Переказ говорить, що турецький султан Магомет, дивлячись на неприступні вали, запитав: "Хто побудував цю твердиню?" і почувши відповідь: "Аллах", зі словами: "То нехай Аллах його і бере", - повів свої війська від стін Кам'янця.

Замковий міст - один з найбільш цікавих і загадкових пам'ятників архітектури Кам'янця-Подільського. Уже сьогодні доведено, що він відноситься до найбільш древніх інженерних споруджень Центральної і Східної Європи. Гіпотетично, першими будівельниками моста були військові інженери римських легіонів імператора Траяна. Параметральные дослідження, аналіз хімічного складу будівельного розчину з древніх пілонів дають підстави затверджувати про архітектурно-конструктивну й історичну відповідність між мостом у Кам'янці-Подільському і мостом, зображеним на Траяновой колоні в Римі. У підтвердження цієї гіпотези говорять розміри і планування центральної площі Старого міста - Польський ринок, що відповідає одному їхній варіантів планування римських військових таборів. При тім Ратуша, розміщена в центрі площі, майже ідеально вписується в місце розташування намету начальника табору - преторіум. Крім того, неподалік від Кам'янця розташовані залишки деревоземляних фортифікаційних споруджень, що називаються Траяновими валами.

У 2000 році Замковий міст був внесений у Список 100 пам'ятників Світової архітектурної спадщини ЮНЕСКО.

Розташування на рубежі античного і праслов'янського світів, пізніше на границі Галицько-Волинського князівства і кочового степу, на перехрестях торгових шляхів між мусульманським Сходом і християнським Заходом наклало свій відбиток на міську архітектуру. Свою лепту у формування архітектурного вигляду внесли зодчі, скульптори й інженери Італії, Нідерландів, Вірменії, Польщі, Франції, Росії, Туреччини.

У 1374 році Кам'янець одержав Магдебурзьке право, став центром ремесла і торгівлі. Вже в раннім середньовіччі склалися три міські громади: російська (українська), вірменська і польська. Це відображається в назвах сучасних районів міста: Російські і Польські фільварки, Карвасари, Вірменська площа з торговим домом і церквою. Місто з'єднало риси культур багатьох народів - українців, росіян, поляків, вірменів, євреїв, турків; символи різних релігій - православної, католицької, мусульманської. Прикладом служить єдиний у світі Римо-Католицький Кафедральний костьол святих Петра і Павла з прибудованим турецьким мінаретом, вершину якого увінчала Мадонна. Ця позолочена чотириметрова статуя, що піднімається над містом, вважається його покровителькою.

У 1977 році територія Старого міста була оголошена Державним історико-архітектурним заповідником. 30 квітня 1998 року заповіднику присвоєно статус Національного.

27 червня 1996 року підписаний Указ Президента України "Про створення Національного природного парку "Подільські Товтри" з метою збереження, відтворення і раціонального використання природних ландшафтів Поділля, що тісно переплелися з архітектурним комплексом середньовічного міста.
"Подільські Товтри" - один з найбільших природних парків Європи. Його площа 261 316 га, він займає 12,5% Хмельницької області. Товтри - місцева назва дугоподібної скелястої гряди, з максимальними висотами до 400 метрів над рівнем моря. Під охороною НПП знаходяться 139 об'єктів заповідного фонду (15 заказників загальнодержавного значення, 4 пам'ятники природи загальнодержавного значення, один ботанічний сад, 19 заказників місцевого значення, 101 пам'ятники місцевого значення, 3 пам'ятники садово-паркового мистецтва).

Індустрія туризму в регіоні розвивається на основі обласної і міської програми розвитку туризму, безпосереднє керівництво і регулювання туристичної діяльності здійснюється міським керуванням міжнародних зв'язків і туризму. При тісній взаємодії Кабінету Міністрів, обласної і міської адміністрації на відновлення і реставрацію Старого міста було виділено й освоєне 3,6 млн. грн.

Економічна політика міста в сфері туризму з'єднує інтереси державних, колективних і акціонерних підприємств, приватних фірм, громадських організацій і окремих громадян. Тісний взаємозв'язок між туризмом і іншими галузями економіки обумовлює створення єдиної інфраструктури, яка б забезпечувала створення, реалізацію і просування на українському і закордонному ринках якісного туристичного продукту. На 1.09.2002 року в Кам'янець-Подільському нараховувалося 20 туристських фірм і агентств, 130 закладів суспільного харчування, 8 готелів.

Розмаїтість туристичної пропозиції регіону включає й екстремальні види туризм, серед яких особливою популярністю користається єдиний в Україні сертифікований атракціоні "Bungee Jumping"(стрибки на резиновому канаті з моста висотою 56 метрів) (див. фото).
Значну кількість гостей збирають загальноміські свята, що уже стали традиційними і користаються популярністю не тільки в Україні, але за кордоном.

У 1998 і 2000 роках у місті проходили благодійні історико-культурні акції "Козацькі забави"; у 2001 році гостинні кам'янчани зустрічали учасників Всеукраїнського свята "Сім культур"; широко відомий і Всеукраїнський фестиваль дитячої творчості "Стара фортеця", що збирає до 200 учасників щорічно і не тільки з України.

Стали традиційними Міжнародні лицарські турніри, що збирають дружини і знавців військової історії з України, Польщі, Росії, Литви. Вулиці міста облюбували майстра автомобільних гонок - щорічно в місті проводиться чемпіонат авторалі. Видовищним і яскравим запам'ятовується щорічне проведення у Кам'янці-Подільському ІІ етапу фестивалю по повітроплаванню (див. фото).

У 2000 році для підготовки кадрів туристичної сфери, задоволення потреб у фахівцях і формування пакета замовлень на кваліфікованих працівників туристичної інфраструктури в місті відкрита філія Київського університету туризму, економіки і права.

Туризм став сферою зіткнення інтересів і співробітництва влади, приватного бізнесу і територіальної громади. У Кам'янці-Подільському, першим в Україні, створений туристичний кластер, що поєднує на взаємовигідних умовах усі зацікавлені установи, підприємства й організації. Кластером розробляються і реалізуються міри, спрямовані на відновлення, збереження і розвиток традиційних маршрутів для вітчизняних і іноземних туристів, створення нових, забезпечення їхньої безпеки, охорону навколишнього середовища, поліпшення якості наданих послуг, популяризацію міста.

За результатами туристичного сезону 2000 року Кам'янець-Подільський зайняв II місце в номінації "Вітчизняна Мекка туризму", уступивши лише Києву. У 2001 році місту було привласнено II місце в номінації "За втілення державної політики в сфері туризму".

Оригінальне сполучення історико-архітектурної і містобудівної спадщини з природним ландшафтом визначає видатну цінність Кам'янця-Подільського на території східної Європи. Місто зберегло свій історичний вигляд в архітектурі і культурі, і його не даремно називають музеєм під відкритим небом. Відвідаєте його, і ви своїми очима побачите не одне чудо світла, потрапите під чарівне зачарування багатовікової історії, що незримо є присутнім на вузеньких вуличках, за фортечними стінами, у замкових будівлях, монастирях, костьолах, церквах, на крутих скелях і водоспадах Смотрича.

Ладоренко О. И., зав. відділом туризму Кам'янець-Подільського міськвиконкому.