Будзей Олег. Кубачівка: Штрихи до історії міст і містечок // Час: Інформаційний бюлетень. - 2006. - № 2(2). - Березень. - С. 3.

Штрихи до історії містечок і сіл
КУБАЧІВКА

В основу публікації покладено перекладений українською мовою нарис із книги Юхима СІЦІНСЬКОГО "Історичні відомості про парафії та церкви Подільської єпархії. Кам'янецький повіт" (1895 р.). Його доповнено фактичними даними з пізніших видань.

Кубачівка розташувалася нижче від Карвасар, угорі над річкою Смотрич. Вона з'єднується з Татарисками. Інші назви поселення - Кобачівка, Кубачівці. Польський король Казимир IV Ягеллончик, видавши 1460 р. дозвіл збирати десятину на користь кам'янецьких біскупів, серед сіл Кам'янецького округу назвав і Кубачівку. 1530 р. тут налічували 4 лани, а також згадувався піп Харитон. 1542 р. було 3 лани.

Як засвідчує люстрація Кам'янецького староства 1565 р., Кубачівка, як і Татариски, була тоді наче наново заснованим поселенням. Тож 13 селян, які були в Кубачівці, нічого не платили, оскільки ще "не висиділи свободи". Це ж підтверджує люстрація Кам'янецького староства 1566 р., в якій про Кубачівці сказано: "Це село заново заселене. В ньому є 13 людей, які ще нічого не дають. Їх воля ще не закінчилася. Дають лише по шелягу від свиней, якщо вони є. Нинішнього року від свиней отримано 6 грошей і 12 денаріїв".

1576 р. згадується в цьому селі вірменська церква, причому король наказав кам'янецькому старості не перешкоджати вірменам проводити в цій церкві богослужіння. Але не відомо, чи була тут у XVI ст. православна церква, як і те, чи піп Харитон, згаданий 1530 р., був вірменським священиком.

У XVIII ст. Кубачівка була невеликим поселенням. Так, 1746 р. тут налічувалося 18 дворів, 1789 р. - 17.

Кубачівка, як і сусідні Татариски, Карвасари та ін., належали до королівських маєтків, тож подальша доля цих поселень склалася однаково. 1820 р. тут було 40 підданих. Тепер власник Кубачівки, спадкоємець Аркадія Моркова, дійсний статський радник Микола Володимирович Римський-Корсаков має 303 десятини (зокрема, 185 десятин лісу); чотири селяни (на правах приватного володіння) мають 15 десятин, а товариство селян - 80 десятин. У Кубачівці 49 дворів, 138 мешканців.

Як повідомляє довідник Олександра Крилова "Населені місця Подільської губернії" (Кам'янець-Подільський, 1905), Кубачівка входила до Довжоцької волості, належала товариству селян. Тут було 62 двори, 296 мешканців.

Згідно з працею "Населені місця Поділля" (Вінниця, 1925), село Кубачівка було центром Кубачівської сільської ради (їй підпорядковувалися містечко Карвасари, присілок Зюбрівка, села Цибулівка, Татариски). Тут було 101 господарство, 456 мешканців, 206 десятин землі в користуванні.

Згідно з указом Президії Верховної Ради УРСР від 11 серпня 1954 р. Кубачівка перестала бути центром сільської ради, оскільки Кубачівську сільську раду приєднали до Колибаївської сільської ради.

Згідно з ухвалою Хмельницького облвиконкому від 12 січня 1967 р. Кубачівка стала частиною села Смотрич (колишні Татариски).